• Prima   /  Mass-media   /  Noutăţi  /  Aspecte privind calcularea contribuţiilor de asigurări sociale aferente tichetelor de masa

    Aspecte privind calcularea contribuţiilor de asigurări sociale aferente tichetelor de masa

     17.01.2020    4170 Accesări    

    Casa Naţională de Asigurări Sociale aduce la cunoştinţă  că prin Legea nr. 122/2019 pentru modificarea unor acte legislative (Monitorul Oficial nr. 279-280 din 06.09.2019) au fost operate modificări în anexa nr. 3 la Legea nr. 489/1999 şi din tipurile de drepturi şi de venituri din care nu se calculează contribuţii de asigurări sociale de stat obligatorii a fost abrogat punctul 39) - cheltuielile suportate de către angajator pentru acordarea tichetelor de masă în mărimea prevăzută la art. 4 alin. (1) din Legea nr. 166/2017 cu privire la tichetele de masă.

    Conform art. VIII alin. (1) al Legii nr. 122/2019 prevederile menţionate intră în vigoare la 1 ianuarie 2020.

    În acest context, se prezintă unele explicaţii aferente calculării contribuţiilor de asigurări sociale de stat şi răspunsuri la unele întrebări parvenite de la plătitorii de contribuţii la bugetul asigurărilor sociale de stat pe parcursul lunii curente.

    Din tichetele de masă pentru luna decembrie 2019, care se eliberează în luna ianuarie 2020 se calculează contribuţii de asigurări sociale de stat?

    Contribuţiile de asigurări sociale de stat se calculează conform contabilităţii de angajamente (metodei de calcul). Astfel, asupra tichetelor de masă eliberate în luna ianuarie 2020 pentru luna decembrie  2019, se aplică reglementările în vigoare până la data de 01.01.2020. Respectiv, cheltuielile suportate de angajator pentru acordarea tichetelor de masă în mărimea prevăzută la art. 4 alin. (1)  din Legea nr. 166/2017 cu privire la tichetele de masă reprezintă un venit din care nu se calculează contribuţii de asigurări sociale de stat obligatorii, iar din suma tichetelor de masă ce depăşeşte mărimea prevăzută de lege se calculează contribuţii de asigurări sociale de stat obligatorii.

    Cum se calculează contribuţiile de asigurări sociale de stat obligatorii aferente tichetelor de masă începând cu perioada ianuarie 2020?

    Urmare a modificărilor operate în Legea nr. 489/1999, care intră în vigoare de la 01.01.2020 şi potrivit noţiunii de „recompensă" reglementată în art. 1 al Legii nr. 489/1999, tichetele de masă acordate de către angajator salariaţilor pentru perioadele începând cu luna ianuarie 2020 se consideră ca o recompensă acordată de angajator şi reprezintă un venit din care se calculează contribuţii de asigurări sociale de stat obligatorii, inclusiv datorate de angajator şi contribuţii individuale.

    Totodată, potrivit modificărilor operate în Legea nr. 166/2017 prin Legea nr. 122/2019, valoarea tichetelor de masă nu include contribuţia individuală de asigurări sociale de stat obligatorii.

    Astfel, dacă valoarea nominală a unui tichet de masă pentru o zi lucrătoare stabilită de angajator este de 50 lei şi angajatul beneficiază de tichete pentru 20 zile lucrătore din luna ianuarie 2020, respectiv suma lunară a tichetelor de masă constituie suma de 1000 lei. Suma calculată lunar per angajat ce constituie bază de calcul a contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii datorate de angajator şi contribuţiilor individuale constituie suma de 1063.83 lei  {1063.83 lei = (1000 lei x 100%) / 94%}. Prin urmare, la suma de 1063.83 lei contribuţia de asigurări sociale datorată de angajator potrivit tarifului de 18% constituie suma de 191.49 lei si contribuţia individuală conform tarifului de 6% constituie suma de 63.83 lei.

    Cum se declară contribuţiile de asigurări sociale de stat obligatorii aferente tichetelor de masă?

    Baza de calcul şi contribuţiile de asigurări sociale de stat obligatori aferente tichetelor de masă se vor declara în Darea de seamă privind reţinerea impozitului pe venit, a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală şi a contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii calculate (forma IPC18)  tabelul 3 conform metodei de calcul de comun cu salariile şi alte recompense, fără divizarea acestora cu o categorie a persoanei asigurate separată.

                         Direcţia generală evidenţa contribuabililor 

     

     

     
Arrow Prev

             

             

  

Arrow Next